Zakopiański Festiwal Literacki

W ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego: Jubileusz 20 - lecia Wydawnictwa Czarne, w tym premiera "Nieobecnego miasta" oraz koncert zespołu Trebunie Tutki

Drukuj

W ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego obchodzić będziemy jubileusz 20 - lecia Wydawnictwa Czarne.

Wydawnictwo Czarne obecne jest na polskim rynku od 1996 roku. Wydaje literaturę faktu, literaturę podróżniczą, eseistykę, współczesną prozę w kilkunastu seriach (m.in. Reportaż, Sulina, Orient Express, Biografie, Historia, Z Domem, Menażeria, Seria Amerykańska, Bez Pośpiechu, Bez Fikcji, Ze Strachem).

Autorzy wydawnictwa to laureaci wielu nagród: Nagrody Nobla, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike i wielu innych.

Wśród nich wymienić można m.in. Andrzeja Stasiuka, Swietłanę Aleksijewicz , Martina Pollacka, Jacka Hugo-Badera, Krzysztofa Vargę, Jurija Andruchowycza, Hertę Müller, Mariusza Szczygła, , Filipa Springera. Są to zarówno nazwiska światowej sławy, jak i obiecujący debiutanci.

 

 

Wydawnictwo Czarne obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Obchody jubileuszu rozpoczną się w Zakopanem w czasie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Jednym z wydarzeń rocznicowych i festiwalowych jednocześnie będzie premiera książki Kuby Szpilki, Piotra Mazika i Macieja Krupy "Nieobecne miasto" (koedycja z Muzeum Tatrzańskim), ukazująca się w serii Zakopiańskiej. Ponadto czytelnicy będą mogli spotkać się z Krzysztofem Vargą i Angeliką Kuźniak, a na stoisku wydawnictwa w ramach towarzyszących Festiwalowi targów książki dostępne będą nowości i bestsellery.

 

 

 

 

13 SIERPNIA 2016 r. (sobota), godz. 20:00. „Nieobecne Miasto” - Premiera książki Macieja Krupy, Piotra Mazika, Kuby Szpilki. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10. Organizator Muzeum Tatrzańskie i Wydawnictwo Czarne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14 sierpnia (niedziela) 2016 r. godz. 18:30, Koncert Zespołu Trebunie -Tutki z okazji Jubileuszu 20-lecia Wydawnictwa Czarne oraz na zakończenie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego – Willa „Czerwony Dwór”, ul. Kasprusie 27. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki – do pobrania od 3 sierpnia na stronie www.zaproszenia.zakopane.eu.
 

TREBUNIE-TUTKI – to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury, koncertując w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, reprezentując Polskę m.in. na`Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony  muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo  i awangardowe  podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół  z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.                                                                                                                                          

        Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers,  chórem „African Head Charge”, ostatnio Kwintetem Urmuli z Gruzji,  a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.

     Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem  rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.

            Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. Album "Tischner" zespołów Trebunie-Tutki i Voo Voo uzyskał status Złotej Płyty , dwie nominacje do Fryderyka  i nagrodę Machinera, zaś najnowszy album "Songs of Glory/ Pieśni Chwały" nagrany z jamajską gwiazdą roots reggae- Twinkle Brothers prócz nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej i statusu Złotej Płyty, uplasował się na 11 miejscu prestiżowej listy World Charts Europe EBU. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach i USA, w ub. roku we Francji i w Indiach.   Nowy projekt artystyczny autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr” w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka podnosi muzykę inspirowaną góralszczyzną do rangi sztuki narodowej .

Skład zespołu: Krzysztof Trebunia-Tutka- lider zespołu- prowadzenie koncertu, autor tekstów i muzyki, skrzypce, koza podhalańska, trombita, fujary, piszczałki, taniec, śpiew; Anna Trebunia-Wyrostek- basy podhalańskie, taniec, śpiew; Jan Trebunia-Tutka-  skrzypce, altówka, taniec, śpiew; Andrzej Polak-  skrzypce, śpiew; Kuba „Bobas Wilk”-  kontrabas; Dawid Niziurski -perkusja

 

 
 
Angelika Kuźniak - autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.  „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę Stryjeńska. Diabli nadali.
 

Krzysztof Varga (ur. 1968 r. w Warszawie). Autor powieści: Chłopaki nie płaczą (1996), Śmiertelność (1998), Tequila (2001, 2010; książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2002), Karolina (2003), Nagrobek z lastryko (2007, 2016). Za tę ostatnią autor otrzymał nagrodę Książka Zimy 2006/2007. Nagrobek z lastryko był również nominowany do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” i znalazł się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2008. W 2010 roku ukazała się jego powieść Aleja Niepodległości, w 2012 roku Trociny, a w 2015 Masakra.